Istoricul Parohiei Petrești

Istorie Decembrie 13, 2012

Această biserică este biserica parohială a parohiei PETREŞTI, formată,odinioară,din satele PETREŞTI,MEDELENI şi CHISARAI,denumit, astăzi,GRĂDINARI. Satul PETREŞTI face parte din comună GOLĂIEŞTI,judeţul IAŞI,    fiind aşezat în lunca PRUTULUI,într-un cot ce-l face acest rău spre răsărit,în fata staţiei de cale ferată PETREŞTI din REPUBLICA MOLDOVA.Se afla la 8km de satul BOSIA şi la 9km de gară UNGHENI.

Istoricul satului se pierde în negura vremurilor.Actualii locuitori ai satului,agricultori cooperativizaţi,sunt urmaşii ciobanilor care,pe la 1650,dădeau pentru mănăstirea TREI IERARHI 100 de oi şi 100 de galbeni. Biserica aşezată în centrul satului,este o construcţie în formă de corabie,cu pereţii din pământ bătut la scândură,cu învelitoare de tablă.Absida altarului are peretele din patru laturi,iar pridvorul bisericii,în retragere,se afla pe partea de vest,având deasupra turnul de lemn al clopotniţei,în plan pătrat,cu pereţii de scândură.  Aceasta biserică cu hramul « Naşterea Maicii Domnului » este a treia biserică,construită în anul 1947,prin contribuţia şi munca directă a credincioşilor,prima biserică veche,din zid,surpandu-se în PRUT în anul 1880.  Cea de a doua biserică  care se afla în incinta cimitirului,a fost distrusă în anul 1944,în timpul războiului,din această observându-se,astăzi, locul unde se afla Sfânta Masă. Biserica este tencuita şi văruita în interior şi exterior şi nu are alte caracteristici arhitectonice. Intrarea este de la vest,prin pridvor.Pronaosul şi naosul formează o singură încăpere,cu plafonul boltit în formă semicilindrica. Catapeteasma bisericii are un cadru simplu de lemn de brad şi stejar. Icoanele catapetesmei,pictate în ulei,sunt de două feluri :icoanele de sus,pictate în stil bizantin,sunt de la catapeteasma veche,iar cele împărăteşti sunt pictate în stil renascentist de pictorul Adam Isac din IAŞI. În afară de icoanele din rândurile de sus ale catapetesmei,biserica nu poseda alte obiecte de valoare istorico-artistica.